c sharp- struct kullanımı

Merhaba,

c sharp’ta struct kullanımı ile birden fazla metotta kullanacağımız parametreleri tek bir yerde tanımlayarak kullanabiliriz veya parametre kalabalığı yapmasını istemediğimiz metotlarda tek bir paket olarak tanımlayıp kullanmak isteyebiliriz.

Bir metotta gelen parametreler ile toplama yapılırken diğeriyle başka bir işlem yapılmak istenen bir senaryo düşünelim.

33333.PNG

ParametersOfMethods isimli struct değer tipini oluşturduk. 3 tane int ve 1 string parametremiz var. 2 tane de metot oluşturduk, Topla metotu ile alınan ilk 2 değer toplanır ve sonuç ekranına yazılır. GirilenDegerler metotunda ise girilen 3 değer ekrana yazdırılır. Bu 2 metotta parametre olarak ParametersOfMethods struct ında belirtilen parametreleri alır ama içerisindeki kod yapısına göre farklı kullanmış olur.

Struct tan new ile bir örnek alarak parametrelere, aynı class lardan örnek alıp atama yapmamız gibi atamalarını yapıyoruz. Ancak new lemeden de bu struct ı çağırabiliriz. New lemeden çağırdığımızda eğer struct içindeki tüm parametrelere atama yapmazsak hata verir.Tüm parametrelere atama yapılıncaya kadar da alınan örnek kullanılamaz.

444

struct lardan alınan örneklerin bir  güzel yanı da alınan örneğe diğer örneğin verilerinin direkt olarak kopyalanabilmesi

555.PNG

Ok ile gösterilen yerde 2.örneğimizi oluşturup,hemen alt satırda ilk örnektekini 2.ciye eşitliyoruz ve 2.cinin 3.cü değerini static olarak 2018 ile değiştiriyorum.

6666

Böylece çıktıya da 3.cü değer olarak 2018 atanmış olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s