TROIA – Methodlarla Çalışma (Parametreli-Parametresiz)

Merhabalar,

Troia da methodlarla nasıl çalışabiliriz ? Bu yazımızda bunun cevabını veriyor olacağız. Sürekli kullandığımız bir kod bloğumuz varsa ve o kod bloğu parametreli bir yapıya da uygunsa canias erp de parametreli method yazarak kod bloklarımızı sadeleştirebiliriz.

1_ANA EKRAN.PNG

Örneğin resimdeki gibi bir ekranımız var ve üst bandı arama ekranı olarak kullanıyoruz.

Arama kuralımızı da önce STATUS un durumlarına göre ayarlıyoruz. Yani Status un 1 veya 2 veya 3 veya 1 ve2 vs vs gibi bir kural ile başlayıp textbox lar dolu mu boş mu diye kontrol ettirdikten sonra da talep tipine göre bir arama algoritması ayarlıyorsak;

2_search kod bloğu.PNG

ve de kod bloğumuzu yukarıdaki gibi bir salınıma sahipse,yazdığımız “searchexceptone()” methodunu kullanmamız gereken aşamalarda şekildeki gibi çağırabiliriz. Parametreleri el ile vermiş olabiliriz burada ama el ile vermek şu yapı için çok daha uygundu.

Yorum satırlarında da gördüğünüz üzere eğer 1 ve 2 seçili ise method a searchexceptone(1,2,0) şeklinde, 1-2 ve 3 birlikte seçili ise de searchexceptone(1,2,3) şeklinde methodumuzu çalıştırıyoruz.

Bu şekilde çalıştırmamızın nedeni de ;

3_search method.PNG

Method üzerinde hazırladığımız kod yapısıdır. Yöntem olarak bu şekilde kullandım STATUS için 1-2 ve 3 durumları mevcut olduğu için arama yapılmak istenmeyen statülerin parametrelerini “0” göndererek arama yaptırtmıyorum.

Burada asıl dikkat etmeniz gereken nokta ise kullandığınız değişkenlerin access modifier larını ne olarak belirkleyeceğinizdir.

Normalde Local / Global / Object seçenekleri mevcutken Parameters ile dışardan çağırdığınız methoda göndermek istenilen parametreleri alabilirsiniz.

Troia da parametreli methodlar bu şekilde çağırılıyor. Parametresiz methodlar için ise değişkenleri parameters olarak nitelemeye gerek olmadan VOID türünde çağırabilirsiniz.

Methodlar üzerine temel yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı olur…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s