TROIA Temel Bilgi

—————— 1. BÖLÜM ———————

Canias Erp nin geliştirildiği bir script dildir.İş uygulamaları geliştirmek için IAS (Endüstriyel Uygulama Yazılımı) tarafından tasarlanan yüksek seviyeli bir programlama dili olup TROIA kodları, uygulama sunucusunun ana bileşenlerinden biri olan “TROIA Yorumlayıcısı” tarafından yürütülür. Yazılan kodlar canias erp nin code veritabanında saklanır ve işlemler bunun üzerinden yürütülür.

Troia yazılım dilinin IDE si canias erp içinde gömülü bir şekilde gelmektedir. Uygulama mysql veritabanı ile birlikte kurulu geldiğinden isterseniz kullandığınız veritabanı olan MSSQL veya Oracle a da replice edebilirsiniz.

Troia ile geliştirme yaptığınızda müdahale ettiğiniz şey genelde iş katmanı olmaktadır. Canias Erp 3 katmandan oluşmaktadır ; Database layer,Bussiness Layer ve Client Layer. Arayüz tasarımı için Dialog denilen bizim windows form dediğimiz ekranlar kullanılmaktadır. Textbox ekleme,button koyma,dialoglar açılırken form load olayları belirleme vs hemen hemen benzer özellikleri vardır.

TROIA ‘da, nesne yönelimli bir dildir; bu nedenle, programcıların, bir işi gerçekleştirmek veya işletme varlıklarını modellemek için sınıfları tanımlamalarına izin verir. Diğer nesne odaklı dillerde olduğu gibi, sınıfların üyeleri (properties) ve yöntemleri (methods) vardır ve devralma (inheritance) ve kapsüllemeyi (encapsulation) desteklemektedirler.

Report denilen, çıktı olarak pdf text file veren UI katmanı için geliştirilen ekranlar vardır. Dialog ekranlarında olduğu gibi daha önceden tanımlanmış event lar a da sahiptir. Yazılan methodlar bu report ekranlarından da çağırılabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s